A papírgyártás

A papírgyártás

A papír története

Az ember régóta rögzíti, lejegyzi a számára fontos dolgokat. Az ősember képeket rajzolt fel barlang falára, sziklákra, hogy ne felejtsen el dolgokat, vagy üzenetet hagyjon. Később ezek a rajzok jelekké egyszerűsödtek.A papír feltalálása előtt kőbe, viasztáblába, agyagtáblába véste írásjeleit, papiruszra, pergamenre írta feljegyzéseit. Ezeknek az anyagoknak az előállítása hosszadalmas volt. Az írásmunkák tárolása  sok helyet, és nagy gondosságot igényelt.
Papírt Kínában készítettek először, innen jutott el Európába. Magyarországon az első papírmalmot 1520 körül Lőcsén alapították. A papírmalom a papírkészítő műhely elnevezése.
A nyomtatás segítségével gyorsabban és több példányban lehetett előállítani a könyveket, ezért több papírra volt szükség. Drága és körülményes eljárással készült a XIX. század közepéig. Ekkor kezdték el használni a gőzhajtású papírmalmot, melyben fából is elő tudták állítani a papírgyártáshoz szükséges rostokat.

Papírmerítés: 


Nézd meg hogyan készül a papír:



 A papírból készült dolgokat ( pl.: értékpapírok, bankjegyek, postabélyegek) védték az utánzástól, hamisítástól. Ezért a védelem eszköze a vízjel volt.. A gyártás során  viszi bele védjegyét a papírba a készítő, ami a  száradás után fény felé tartva szabad szemmel is látható.
A Diósgyőri Papírgyár vízjele:



Az elkészült papírt többféle szempont alapján is csoportosíthatjuk.

Mérete szerint:
  • tekercses: csak a szélessége van meghatározva
  • íves: szélessége és hosszúsága is meghatározott


Összetétel szerint:
  • fatartalmú,
  • félfamentes,
  • famentes.
Négyzetméterenkénti tömegük szerint:
  • lágypapír,
  • lemez,
  • karton.
Természetes papír:

Szintetikus papírKülsőre alig különbözik a természetes papírtól, viszont szinte elszakíthatatlan, nehezen gyűrődik, vízhatlanok, és nem penészedik.

Mechanikailag ellenálló papír: Nem nyomtatási célra készítik, hanem például a repülőgépiparban használják.

Hétköznapi életünkben legtöbbször írunk, nyomtatunk rá, csomagolóanyagként használjuk. Ha szelektíven gyűjtjük, újra papír lesz belőle: 



Hallottad már ?
Március 1. - az Újrapapír világnapja
- Magyarországon a legismertebb papírgyárak Balatonfűzfőn, Csepelen,Diósgyőrben  Dunaújvárosban, Lábatlanban és Szentendrén működtek, működnek.
- A Magyar Papírmúzeum Dunaújvárosban, a Papíripari Múzeum Diósgyőrben található.

Keresd meg a papírral kapcsolatos szavakat :
https://learningapps.org/display?v=pe9rdva8j18

A papírt sok területen nem tudjuk mással helyettesíteni, de odafigyeléssel gazdaságossá tudjuk tenni papírfelhasználásunkat, csökkenthetjük a környezetterhelést !

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Rodina

https://learningapps.org/display?v=pji0bcokt18 https://learningapps.org/display?v=p5poy54et18